Home
Booking Details
History
Past Winners
How To Enter

The One-Act Festival

Past Winners



The Winners At "The British Final Of One-Act Plays" Over The Years:

HOWARD DE-WALDEN CUP
2017
Total Arts Community Theatre
Lear's Daughters
Photo by Walter Hampson
 
2016
The Unknown Outcasts
Contractions
 
2015
Kirkintilloch Players
Her Slightest Touch
 
2014
Fintry Amateur Dramatic
Society
Victor's Dung
 
2013
Troupers
A Day in the Death of Joe Egg Act 1
 
2012
Kirkton Players
In The Blinking Of An Eye
 
2011
Tryst Theatre Club
Act 1
 
2010
Lurig Drama Group
Melody
 
2009
Kirkton Players
Two
 
2008
Stewarton Drama Group
One Good Beating
 
2007
Total Arts Community Theatre
Find Me
 
2006
Holywood Players
The Invisible Man
 
2005
Another Theatre Company
After Liverpool
 
2004
The Young Theatre
(at Beaconsfield)
Ball Boys
 
2003
Kirkton Players
The Steamie
 
2002
Kirkton Players
Bouncers
 
2001
Wick Players
Bench at the Edge
 
2000
Runnymede Drama Group
Lear's Daughters
 
1999
Kirkton Players
The Dumb Waiter
 
1998
Wick Players
Lone Star
 
1997
Kirkintillock Players
The Dancing Fusilier
 
1996
Barn Theatre - Welwyn
Garden City
Plaza Suite Act 3
 
1995
Dewsbury Arts Group
The Last Yankee
 
1994
Reigate Amateur Theatrical
Society
Ball Boys
 
1993
Dunaverty Players
A Slight Ache
 
1992
Castaway, - Aberystwyth
After Liverpool
 
1991
Bangor Drama Club
The Donahue Sisters
 
1990
Headley Players - Bristol
Bouncers
 
1989
East Essex Players
Day of the Dog
 
1988
Paisley Old Grammarians
A.D.S.
The Birthday Party
 
1987
Heath Players - Surrey
Private Lives Act 2
 
1986
Players Theatre - Rhondda
The Forced Marriage
 
1985
Riverside Players - Heswall
Skirmishes
 
1984
Bangor Drama Club
Winners
 
1983
Bournemouth Little Theatre
Club
Little Eyolf
 
1982
Players Theatre - Rhondda
Sganarelle
 
1981
Harodian Theatre
Playing with Fire
 
1980
Paisley Old Grammarians
A.D.S.
The Brute
 
1979
Tryst Theatre - Falkirk
Equus (Act 1)
 
1978
Extension Theatre Company
Lessons to Be Learned
 
1977
Players Theatre - Rhondda
After I'm Gone
 
1976
Flemish Players - Ballymena
No Why?
 
1975
Maidenhead Players (CC)
Was He Anyone?
 
1974
Clarence Players
Doreen
 
1973
Claverley
The Miracle Worker
 
1972
Wye Players - Hereford
Trevor
 
1971
Wye Players - Hereford
How's the World Treating You?
 
1970
Greenock Players
A Shilling for the Beadle
 
1969
Pontinlanfraith W.I.
The Nine Fathers
 
1968
Paisley Old Grammarians
A.D.S.
The Proposal
 
1967
Stirling Amateur
Dramatic Club
The Birthday Party
 
1966
The George Square Players
The Long Christmas Dinner
 
1965
Edinburgh Graduate Theatre
Group
Getting & Spending
 
1964
Llyn Safaddan Players
They Simply Fade Away
 
1963
Belfast DC
Heaven is an Island
 
1962
Greenock Players
Tail Piece
 
1961
Oxford House Players
God is My Mountain
 
1960
St. Dunstans Players - Bristol
In the Zone
 
1959
Belfast Drama Circle
Liberation
 
1958
Edinburgh Peoples Theatre
Who Loves Moraig Act 1
 
1957
GrangeTown Boys Club D.G.
Sordid Story
 
1956
Greenock Players
The Reve's Tale
 
1955
Llyn Safaddon Players
Davy Jones' Dinner
 
1954
Octave Theatre Club -
Northwood
The Wedding Morning
 
1953
The Barrhead Players Club -
Glasgow
The Masterful Wife
 
1952
Sutton Amateur D.S.
The Heiress Act 2
 
1951
The Barrhead Players Club -
Glasgow
Displaced Persons
 
1950
West Hertfordshire Players
Club
The Proposal
 
1949
Birmingham International
Centre
Pullman Car Hiawatha
 
1948
Little Theatre - Aberdare
Birds of a Feather
 
1947
Newpoint Civil Defence D.S.
Jephthah's Daughter
 
1946
No festival.
 
 
1945
No festival.
 
 
1944
No festival.
 
 
1943
No festival.
 
 
1942
No festival.
 
 
1941
No festival.
 
 
1940
No festival.
 
 
1939
Unity Theatre Club - London
Plant in the Sun
 
1938
Midlands Bank D.S. - London
Count Albany
 
1937
Newcastle Central Y.W.C.A.
D.C.
The Willing Spirit
 
1936
Abbey Players - Abingdon
The Spartan Girl
 
1935
Welwyn Thalians
Not This Man
 
1934
Bar & Stroud D.S. - Glasgow
What Every Woman Knows (Act 1)
 
1933
Birkenhead Institute Old Boys
D.S.
The Road of Poplars
 
1932
The Players Club Beaconsfield
On the High Road
 
1931
Falkirk High School F.P.
Ardvorlich's Wife
 
1930
Hampstead Play &
Pageant Union
The Man Who Wouldn't Go to Heaven
 
1929
Liverpool Playgoers
The Devil Among the Skins
 
1928
Ardossan & Saltcoats Players
The Old Lady Shows Her Medals
 
1927
Welwyn Garden City
Mr Sampson
 
GEOFFREY WHITWORTH TROPHY
Susan Pierce
Moles & the Habits of Birds
Photo by Walter Hampson
 
Toby Rome
The Arrangement
 
Les Clarke
I'm Still the Same Person Inside
 
Mike Tibbetts
Room 342
 
James Phillips
with Silencing the Lambs
 
 
Barbara Crass
with Conkers
 
Les Clarke
with Sinking
 
Brenda Read
with Cuffed
 
Gyptha Lodge
with The Funeral of Macie Loverett
 
Chris Adams
with Popper
 
Les Clarke
with The People That Live in Boxes
 
James Gillingham
with Sliced
 
Sheryle Criswell
with A day in the life of Eleanor Duncan
Richard Macaulay
with New Place & Time
 
 
Richard Macaulay
with The Audition
 
Richard Macaulay
with After The Dream
 
Phil Nash
with The Gorkystrain
 
Kathy Mead
with Reconing
 
Mike Tibbetts
with Talent for Giving
 
Neil Rhodes
with Gear Knobs & Dip Sticks
 
Mike Tibbetts
with The Dancing Fusilier
 
Brian Williams
with P.V.S.
 
 
Julie Hinchliffe
with Payment in Full
 
Brian Williams
with Rush to Judgement
 
 
Brian Williams
with A Great Bunch of Lads
 
Philip De Glanville
with Lucy K
 
Alan Richardson
with Perfect Partners
 
No information
 
 
No information
 
 
Martin Davies
with Moon Set Over Zeron
 
 
Gillian Plowman
with The Wooden Pear
 
Frances M Hendry
with Lovin' Kindness
 
David Campton
with Mrs Meadowsweet
 
George Brockhill
with Nudes in Waning Light
 
Charles Mander
with Shop for Charity
 
 
Margaret Wood
with Martred Wives
 
Iain McLean
with Wind
 
Charles Mander
with Monmouth
 
 
No information
 
 
David Campton
with After Midnight Before Dawn
 
No information
 
 
Margaret Wood
with A Moving Story
 
David Campton
with Everybody's Friend
 
Hobsons Joyce
with Charles F. Jeffrey
 
Margaret Wood
with Welsh Elders
 
Margaret Wood
with Top Table
 
Donald R. Rawe
with A Skeleton in the Cupboard
 
Burness Bunn
with Wheal Judas
 
D.J. Roberts
with The Hobby Horse
 
Margaret Wood
with The Double - Dealers
 
 
D.J.Roberts
with The Umbrella God
 
Charles Mander
with The Deterrent
 
Jessica Fraser
with The Bodenham Romp
 
 
G.H.W.Goodman
with Dear Descendant
 
Charles Mander
with You Ain't Going Nowhere
 
Margaret Wood
with Day of Atonement
 
Sybil Hollingdrake
with God is my Mountain
 
Gwyn Clark
with Going out, is it
 
Sidney Carver
with Royal Adventurer
 
Peter S. Preston
with The Tricolor Suite
 
T.C.Thomas
with Davy Jones's Clock
 
Seamus Fail
with The Devil His Due
 
T.C.Thomas
with Davy Jones' Dinner
 
T.C.Thomas
with Davy Jones's Locker
 
 
Peter S. Preston
with Myself a Traitor
 
 
John Langley
with Eight Times Christopher
 
B.M.Clegg
with The Appletree, the Singing and the Gold
 
© The UK Community Drama Festivals Federation - Charity Registration Number SC045173